Tiflis Sizi Seviyor | Bisikletle Gürcistan -1.Bölüm

0
1450

Bisikletle Gürcistan turunun & gezinin başlangıcı, çekirdek bisiklet ekibimiz Fırat ve Burcu ile birlikte, Yunanistan planları yapmamıza dayanıyor. Gürcistan turumdan 4-5 ay önce Yunanistan’da geçecek bisikletle tur planladık, son aşamalara gelindiğinde benim önceden ayarlanmış bir programı unuttuğum ortaya çıktı ve o tarihte gidemeyeceğim kesinleşti. Böyle olunca Fırat-Burcu rotayı OsloKopenhang turu yapmak üzere Kuzeye çevirdi. Ben ise başka bir tarihte Gürcistan turu planladım. Gelecek bir tanıdık olsa onunla da giderdik ama, geçmişten kalma bir “tehlikeli bölge” ön yargısı halen herkesin hafızalarında olduğundan Gürcistan’a pek talep yok.

Yolculuk öncesi Hazırlıklar

Ben de bisikletle turu tek başıma bile olsa yapmaya karar verdim, bu konuda hiç bir çekincem ve korkum da yoktu. Bu turu yaparken internette araştırırken rastladığım ORHAN KILIÇ‘ın rotasını ve günlüklerini göz önüne aldım : http://bisikletgezgini.blogspot.co.uk. İlk karar verdiğimde baktığım rota, Tiflis’ten Batum’a orta noktadan düz ve kolay bir gidişti. Fakat Orhan Kılıç ve arkadaşı Ali’nin rotası üzerindeki Svaneti bölgesini görünce rotayı değiştirdim. Günlüklerden okuduğum kadarıyla oldukça zor bir rota olduğunu da gördüm (Ama o kadar da zor olacağını düşünmemişim) 🙂 Bunun dışında Lonely Planet‘ten Gürcistan e-book satın aldım, çeşitli kaynaklardan geçeceğim bölgeler hakkında kısa bilgi edindim ve gitmeme 2 ay kadar kala biraz Rusça çalışarak basit seviyede bildiğim Rusça konusunda eski bilgilerimi tazeledim. Çünkü Gürcülerin çoğu Rusça’da biliyor. Kısa sürede Gürcü dilini çok az öğrenmek yerine, zaten biraz bildiğim Rusçayı ilerletmeye çalıştım.

Bu defa uçak biletlerimi THY‘den aldım, bisiklet taşımada daha kolay olacağını düşündüm alırken. (Öyle oldu). Bisikletin lastiklerini sökmedim, pedalları söktüm, seleyi indirdim, gidonu yan çevirdim ve o şekilde yumuşak pamukvari bir malzeme + kalın jelatin gibi bir malzeme ile komple kaplayıp, ortadan da iple bağladım, kolay taşımak için. Yani kutuya koymadım. 2 ortlieb çanta, 1 ortlieb bisiklet ön çantası, çadır, uyku tulumu ve mat’ı detour taşıma çantasına yerleştirdim.

Kadıköy’den beni AHL‘ye götürmesi için Vodafone Avantaj‘ın anlaşmalı olduğu shuttle servisini ayarlamıştım ama gününü yanlış söylemişim, gelemedi. Ben de bir taksi çağırdım, bisikleti sığdıramadım. Daha büyük başka bir taksi buldum, zar-zor sığdırdık. (ön tekerleği sökmek lazımmış) 🙂

bisikleti paketlemek

AHL girişinde taşıyıcı arkadaşlardan biri 15 TL’ye bisikleti ve çantalarımı check’in noktasına kadar götürdü. Önce thy check-in masasında işlemi başlatıyorsunuz, size makbuz veriyor, o makbuzla, satış masasına gidip bisiklet taşıma için ekstra ücretinizi ödüyorsunuz (önceden rezv. da yaptırmış olmanız lazım bisiklet için), sonra oradan alacağınız makbuzu check-in e götürüyorsunuz. Bunları taşıyıcı arkadaş benim için halletti sağolsun. Hiç bir sorun çıkmadı, uçağa bindim, Tiflis’e kadar uyudum (3 saate yakın zaman alıyor). Cuma akşamı işten çıkıp Kıbrıs’ta dans festivaline gitmiştim, Pazartesi sabah dönmüştüm oradan çok az uyku oranı ile. Ve Pazartesi gecesi tekrar uçağa bindim.

Salı gecesi 03:00 civarı Tiflis havalimanına indim. Pasaport kontrol’de sorun yaşamadan geçiş yaptım ve bagajlarımı da fazla beklemeden aldım. Paketlediğim bisiklet ve Detour çanta valiz bandından geldi. Valiz taşımak için kullanılan el arabalarından birini alıp bisikleti,çantaları yerleştirdim, dışarı çıkışın olduğu ön salona geçtim, hava karanlık olduğundan oturdum bir yerde uyukladım. Havanın aydınlanmasına yakın, bekleme salonunda sakin ve geniş bir yer bulup, bisikletin paketini açtım, lastikleri şişirip üzerine çantaları, kamp malzemelerini yükledim.

Macera Başlıyor

tiflis havalimani

Tiflis Havalimanından yola çıkarken

Dışarı çıktığımda gün aydınlanmıştı, güvenliğe yolu sorup ilerlemeye başladım. Sabahın çok erken saatleri olduğundan etraf sessiz yol boş. Bugün hem uykusuz olduğumdan hem de Tiflis’i biraz gezmek istediğimden, Tiflis’te gecelemeye karar verdim. Özgür ve keyifli bir tur yapmak istediğimden keskin kararlarım yok, yani ille de bisikletle günde 100 km. yol gideyim veya ille de şu gün şurada olayım diye bir kaygım yok (en azından şimdilik) 🙂

Tiflis merkeze 15-20 km lik bir yolum var. Yol üzerinde çok sayıda belediye temizlik işçisi gördüm. %70’i orta yaşlı kadınlardı. Merkeze girince trafik karmaşası başladı. Halen Sovyet döneminden kalma Lada arabaları etrafta görmeniz mümkün. Korna sesleri de eksik değil ortamdan. Buraya gelmeden önce telefonuma Osmand isimli harita yazılımını ve çevrimdışı Gürcistan haritasını yüklemiştim, ona göre ilerliyorum.

Şehir merkezine ulaştıktan sonra etrafta epey dolaştım, pek çok cadde ve sokaktan defalarca geçtim, kalabilecek yerlere baktım. Pek fazla otel / konuk evi göremedim. Epey de zaman geçmişti, acıkmıştım. Merkez noktalardan birinde bir açık hava mekanına oturdum, haçapuri ile bira siparişi verdim. Tiflis Havalimanı ve Tiflis Merkez’de meydanlarda ücretsiz ve şifresiz kablosuz internet var. İsmi “TBILISILOVESYOU“. Yani Tiflis Sizi seviyor. Bu arada ben saati öğleden sonra 3-4 oldu gibi düşünüyorum. Halbuki uykusuz olduğum için zihnim oyunlar oynuyor. Garson geldiğinde saati soruyorum 11 diyor, akşam 11 mi diye soruyorum, hayır sabah diyor. Zaten mantığı çalıştırsam hesap yapsam akşam üstü olamayacağını anlayacağım. Neyse ikna olunca derin bir nefes alıyorum. 🙂

hacapuri

Gürcistan’ın 1 numaralı yemeği Haçapuri

Gürcistan turum boyunca yediğim en lezzetli haçapuri buradaydı ama mekanın ismini hatırlamadığımdan yazamıyorum. Sonrasında tekrar bisikletle şehirde gezindim, epey tur attım ve sonunda “Old Tbilisi” ye geldim, burası epey fazla sayıda turistik otel ve restoran,kulüp olan bir bölge. Ara sokaklarda 1 hostel’e girdim ama yer yoktu. 2.denememde hostellerin olduğu bir ara sokakta Leila’s Guest House’ı buldum. Sahibinin ismi Leila. 50 Lari diyor, 40 Lari’ye anlaşıyoruz, çay-kahve-su-duş dahil.

leilas guest house

Tiflis’te 1 gece konakladığım Leila’s Guest House

Aslında buradaki bu hotel, guest house tipi yerler şöyle işliyor, evin sahibi evin bir odasını misafire ayırıyor, turistlere yönelik temel hizmetleri sunuyor (duş,internet,çay,kahve,kahvaltı v.s.). Yani ev sahibi de evdeki yaşamına devam ediyor.

guest house price

Uykusuz enerjisiz halimden kurtulmak için duş alıp uyudum. Saat 19:00 civarı uyanıp dışarı çıktım, barların yoğun olduğu bir bölgede sempatik bir yerin açık hava kısmına oturup birşeyler içtim, wifi servislerini kullandım.

tiflis bar pub

Doğumgünümde Tiflis

Bugün doğumgünüm olduğu için epey mesaj gelmişti, olabildiğince çoğuna cevap verdim. 23:00 gibi hostel’e döndüğümde sokakta oturan bizim Leila’nın da aralarında olduğu 3 kadın bana el sallayıp yanına çağırdı, bir tanesi ingilizce biliyordu, Leila’nın dediklerini tercüme etti. Bana oda arkadaşı gelmiş, o da bisikletliymiş, büyük tedadüfmüş. Hakikaten öyle. 🙂 Yukarı çıktım ve tanıştık, Edinburg’ta bisikletçide çalışıyormuş, oradan yola çıkarak, yarı otostop, yarı bisiklet Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan geçerek Gürcistan’a gelmiş. Özbekistan’da 1 ay alıkoymuşlar, gitmesine izin vermemiş gümrük görevlileri. Bu saatte buraya geldiğine göre, en az 2-3 saat karanlıkta yol almış olmalı bisikletiyle.

tiflis kalesi

Nargile içmeye davet ettim fakat yorgun olduğu için gelmek istemedi. Ben de merkezde gece kulüplerinin olduğu bir bölgeye gidip, Marakesh isimli bir yerde açık havada oturdum, biraz dumanlandım.

tiflis nargile bar

Tiflis Old Town bölgesinde Marakes isimli mekanda Nargile içerken

Hostel’e tekrar döndüğümde saat 1:00’i geçmişti sanırım, kadınlar halen sokakta oturuyordu, Leila beni merak etmiş, seslendiler, cama çıkıp dış kapı anahtarını aşağıya salladı. Leila yatmadan önce kapısını gösterip “if you need something, tuk-tuk Leila” dedi, 1.günü sonlandırdım.

14-15 Eylül 2015

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.