Giethoorn : Motorlu taşıtların giremediği masal köyü

0
1892

Giethoorn, Hollanda’nın en şirin kasabalarından biri,  kimilerine göre “Kuzeyin Venedik‘i” kimilerine göre ise “Çin usulü Venedik“. Çin usulü Venedik denmesinin sebebi, ziyaret edenlerin büyük çoğunluğunun Uzak doğulu turistler olması. O nedenle Giethoorn içinde ve oraya en yakın aktarma kasabasında tabelalarda mutlaka Çince yazılar da mevcut.

“Hollanda’da ziyaret edilecek 10 Masal Köyü” listelerinde ilk sıralarda yer alan Giethoorn yarım günde gezip görebileceğiniz bir yer. Giethoorn’un ilk harfi olan G ‘nin felemenkçe’de telaffuzu, Türkçe’deki H harfine benziyor fakat gırtlaktan tükürür gibi söylemeniz gerek. Hığğetğhooorn gibi. Giethoorn’u yazıldığı gibi söylediğinizde, Hollandalılar anlamayacaktır.

Hollanda’ya gelenler için genelde 2 tip gezi seçeneği vardır:

1- Hızlı ve Öfkeli Tur : Bu tip geziler 2-3 günlüktür, zamanın %30’u meşhur “Coffeshop” larda, %20’si “Red light district” ve çevresindeki barlarda geçer. Kalan %50’de ne yapıldığı hatırlanmaz.

2- Terapi Turu : Bu tip geziler ise müze, bağ-bahçe, avrupa köyleri odaklıdır. Bu grupta olanların da çoğu Giethoorn yerine Amsterdam’a daha yakın olan Volendam, Hoorn gibi meşhur köyleri ziyaret eder.

Farklı bir taksi türü
Motorlu taşıtların giremediği köyde, taksiler de elbette sadece tekne olarak mevcut.

Giethoorn için ayrıca “Motorlu taşıtların giremediği köy” deniyor. Çünkü köy kanallar arasında kurulmuş eski tip evlerden oluşuyor. Bir evden diğerine geçiş genellikle köprüler veya tekneler aracılığı ile oluyor. (Kışın bu bölgede olmak istemezsiniz) Köyü tam olarak görmek için en iyi seçenek gezi teknelerinden birine atlamak veya elektrikli küçük teknelerden kiralayıp, el emeği göz nuru ile gezmek. Yürüyerek evlerinin önündeki küçük yolu takip ederek gezmeniz de mümkün, köprüler aracılığı ile.

Burası sadece küçük bir bölümü
Fotoğrafta solda görünen kısım yürüyüş yolu, sağ bölüme birkaç köprü aracılığı ile geçilebiliyor

Nasıl gezerseniz gezin, hissedeceğiniz şey huzur ve sükünet. Bahçeleri delicesine bir özenle bakılmış birbirinden güzel evler, kanallar üzerindeki küçük ve şirin köprüler, motor sesi olmayan oksijeni bol bir atmosfer, her yerde Çince konuşmalar. İnsan başka ne ister?

Her biri muhteşem güzellikle evlerden sıkılırsanız, köy içinde Müze ve hediyelik eşya satan yerler var. Ayrıca ihtiyacınız olursa, otobüse indiğiniz noktaya yakın bir süpermarket bulabilmeniz mümkün. Giethoorn’a ulaştığınızda otobüsün indirdiği noktadan itibaren restoran ve cafe’ler başlıyor. Fakat yürümeye devam edip biraz sabrederseniz, köy içinde oturabileceğiniz, manzaralı daha güzel restoran ve cafe’ler göreceksiniz. Bunun dışında çeşitli yerlerde ücretsiz oturabileceğiniz bank’lar da var.

Giethoorn 'da sıradan bir ev manzarası
Ucretsiz bank. Marketten içeceğinizi alıp bu banklara oturarak, karşıdaki evde yaşayanları gözetleyebilirsiniz.

Otobüsten indiğiniz noktada gruplara köy içi gezi düzenleyen tekneler mevcut, 30 dakikada bir hareket ediyor, 1 saatlik gezi 6-7 Eur civarı. 2 kişilik Elektrikli teknelerden kiralayıp, kendi kafanıza göre de gezmeniz mümkün, saati 20-25 eur civarı.

Gitmişken Hollanda aile yaşamını göreyim, kültürünü-yaşam tarzını daha iyi göreyim derseniz, Airbnb ile yakınlardaki köy evlerinden oda kiralayıp, konaklayabilmeniz mümkün. Ben gittiğimde bu şekilde bir evde kalıp, ailenin kiraladığı bisiklet Giethoorn çevresinde gezindim, ayrıca sabah ailenin hazırladığı Hollanda kahvaltısını deneme şansım oldu. (2 kişi oda+kahvaltı+bisiklet dahil 100 Eur idi)

Giethoorn 'da sıradan bir başka ev manzarası.
Üç tarafı sularla çevrili ev parçası
Kaldığım evin fotoğrafını çekmemeişim ama efsaneydi.
Konakladığım evin bahçesinden çektiğim bir fotoğraf.

Ne zaman gideceksiniz?

Güneşli ve sıcak hava görme ihtimalinizin en yüksek olduğu aylar : HaziranTemmuzAğustos. Fakat Hollanda‘dan bahsediyoruz; Temmuzun ortasında da çılgınca yağmur yağması, havanın serin olması mümkün. Siz ziyaretinizi yine de bu aylardan birine denk getirmeye çalışın, gerisi kısmet artık, havanın nasıl olacağı son ana kadar şüpheli kalacaktır. Ayrıca bu aylarda Giethoorn ve çevresinde çeşitli müzik festivalleri düzenleniyor.

Her yer ördek.
Elektrikli tekne ile gezen turistler ve köyünsakinlerinden bir ördek.

Nasıl gideceksiniz?

Giethoorn‘a ulaşmak biraz zorlu, fakat zorluğuna değecek. Amsterdam’dan gidecekseniz, öncelikle tren ile “Steenwijk” istasyonuna ulaşmanız gerekecek. Amsterdam‘dan Steenwijk‘e direkt tren olmadığı için şu şekilde gidebilirsiniz:

  1. Amsterdam Centraal tren istasyonundan, AlmereAmersfoort veya Utrecht‘e gideceksiniz. (En kısa yol Almere üzerinden)
  2. Yukarıdaki istasyonlardan birine ulaştıktan sonra, Leeuwarden yönüne giden trene binip, Steenwijk istasyonunda ineceksiniz.
  3. Steenwijk tren istasyonunun hemen çıkışında otobüs bileti satan bir ofis göreceksiniz. Buradan Giethoorn için gidiş-dönüş bilet alıp, istasyon çıkışında sol taraftaki otobüs duraklarından Giethoorn’a giden otobüs’e bineceksiniz. (Otobüs bileti gidiş-dönüş 6-7 Eur civarı)
  4. Otobüstekilerin çoğu Uzak doğulu olacak, hemen hemen herkes aynı durakta inecek, otobüs sizi kanal kenarında indiriyor, kanalın kenarından birkaç dakika yürüyerek Giethoorn’a ulaşabilirsiniz veya kanal kenarından tekne kiralayabilir, grup gezi teknelerine binerek gezebilirsiniz.
  5. Amsterdam’dan Giethoorn‘a varışınız 2 saatten biraz fazla sürecek, dönüş için son otobüs 18:00 civarı.
  6. Burada yazan güzergahlar ve saatler değişebileceğinden, Hollanda’da bulunduğunuz süre için telefonunuza “9292” isimli uygulamayı yükleyin. Bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere nasıl gideceğinizi detaylarıyla gösterir. (tren-otobüs-tramvay-metro-gemi)

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.