Küçükkuyu dan Ören’e | Ege Kıyıları Bisiklet Turu 4.Bölüm

0
1205

Bir önceki günün yorgunluğunun etkisiyle uyanışımız 09:30’ u buluyor. Yakınlardaki özdemir market’ den gazete,peynir çay alıyorum. Küçükkuyu daki balkonumuzda huzurlu bir kahvaltı yapıyoruz. Rehavet çökmüş üstümüze. Yeşilçam Tv’ de “Selvi boylum al yazmalım” izliyoruz. Giysiler, ayakkabılar o sıralarda balkonda kurumaya devam ediyor. Sahile gidip denize giriyoruz. Altuğ koşarak balıklama bir atlayış yapıyor, akabinde denizden oooaahh dondum la dondum sesleri duyuyorum. Bense zorlukla “çimiyorum” sadece. Su oldukça soğuk. Odaya dönüp eşyalarımızı hazırlıyoruz. Kurumuş vaziyette tekrar yola çıkmaya hazırız. Saat 14:30. Çıkışta pansiyon sahibini görüyoruz. Nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı soruyor. Bol şans ve hayırlı yolculuklar diliyor, herhangi bir ücret talep etmiyor sağolsun. Küçükkuyu çıkışında tansaşa uğrayıp çikolata ve çöp poşeti alıyoruz. Dümdüz uzanan yollardan giderek Altınoluk’ u geçiyoruz. Edremit’te mola vermek niyetindeyiz. Merkezdeki bir kebapçıda karnımızı doyurup dinleniyoruz. Saat 17:55’ te tekrar yola çıkıyoruz. Bugun oldukça geciktik ve fazla yol alamadık. Dunku yagmur programımızı bozdu. Burhaniye’den 3 km sonraki Ören’de kalacak bir yer bakacağız. Aslında Haziran ayinda bu turu yapmis olan Yasin’lerin rotasinda ve planinda gidecektik ama yolda program degisiyor ve ayni hat uzerinden farkli yerlerde konaklayarak doğaçlama devam ediyoruz. Burhaniye yolunda sinek yağmuru başlıyor. Ufak sineklerden neredeyse gözümü açamayacağım. Hava kararmak uzere oldugundan gunes gozluguyle rahat edemiyorum. Ağzımı açarken tedirgin oluyorum sinek kaçacak diye. Burnumdan da nefes alamıyorum, burun kemiğimdeki kırıklıktan dolayı.

Burhaniye’ye yaklaşık 10 km kala Altuğ dağların önünde fotoğraf çektirmek için yolun alt kısmına iniyor. “çıkışın zor olabilir” diyorum. Bunu o sırada duymuşmuydu bilmiyorum. Fotografi çekiyoruz. Yukarı çıktığında lastiklerde pek çok diken olduğunu görüyor. Dikenleri çıkarırken de arka lastik inmeye başlıyor. Yolun karşısındaki fabrikaya benzeyen yerin yanında, bendeki yedek iç lastiği takıyoruz. Hava da kararmak uzere oldugundan acele ediyoruz. Bu yoldaki ilk lastik patlayışı. Bu arada ben lastiklere slime yaptırmistim ve butun yolculuk boyunca sadece 1 defa bozuk yolda lastik iniyor. Pompayla şişiriyorum problem kalmiyor. Bizim lastik degistirme operasyonu sırasında oradaki gorevli amca da izliyor ve iç lastik nasıl değişiyor, öğreniyor.

Unknown

Yaklaşık 3-4 km geride geçtiğimiz yürümekte olan iki adet kız, yanımızdan geçiyor. Tekrar yola çıkıyoruz. Biraz ileride kızları halen yürürken görüyoruz. Altuğ’a gaz veriyorum, kızlara laf atıyor. Herhangi bir yorum gelmiyor kızlardan.

Burhaniye’ ye geldiğimizde polis memuruna Ören’i soruyoruz. Işıklardan sağa dönün diyor. Ören yoluna girdiğimizde hava kararmış durumda. Farlarımızı yakıyoruz. Merkezde teyzelere, amcalara kalabilecek bir yer soruyoruz, bir otel tavsiye ediyorlar fakat 35 ytl gecelik. Yakındaki bir kamp alanına giriyoruz. Bizi karşılayan teyze çadır kurma ücreti kişi başı 5 milyon diyor, fakat öğrenci yurdumuz var, eşimi arayayım sizi oraya götürsün. Daha rahat edersiniz, duş ta var diyor. Fiyatı bilmiyor. Biz orada otururken telefonla aranan amca arabasıyla geliyor. Kişi başı 10 ytl gecelik diyor. Uygun buluyoruz, arabayı takip ederek öğrenci yurduna ulaşıyoruz. Yine huzurlu bir yerdeyiz. Cırcır böcekleri şarkı söylüyor, yıldızlar alabildiğine yayılmış ve büyük. Sessizlik sükunet. Bahçede belgrad ormanlarındaki cinsten ağaçtan masa sandalya mevcut. Masanın üstüne haritaları yayıyoruz. Bira ve çerez alıp muhabbet ediyoruz. Mekanın ismi de “flamingo”. Bisikletleri odaya alıyoruz. Balkonlarda ogrenciler de icip muhabbet ediyor.

4.gün sonu

Toplam km : 60.07 km
Binis suresi : 2:53
En yuksek hız : ??? km

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.