Macera Bandırma ‘da başlıyor | Ege Kıyıları Bisiklet Turu 1.Bölüm

0
1174

1 aydır planladığım Ege kıyıları bisiklet turu planımı gerceklestirmek uzere gerekli hazırlıkları tamamlıyorum. Heybeli çanta,çadır,uyku tulumu,mat gibi ana malzemeleri aldıktan sonra bagaj arayışına giriyorum. Kadıkoy ve cevresinde baktigim bisiklet center’ larda maalesef sadece sele borusuna baglanan turden bagaj var. Tek umut sirkeci diye dusunurken imdadıma Gürsel Akay Bisiklet – Gürsel Akay yetişiyor ve kendi bagajını bana tur için ödünç veriyor.

Yolculuga foruma bıraktığım mesaja yanıt veren Eskişehir’ den Altu Çalın ile çıkacağız. Altu, haziran ayında bandırma-izmir turu yapan Yasin,Bulent ve Aysen’in kullandigi rota ve haritayı edinip bana gonderiyor. Otobüslerle Çanakkale’ ye giderek Altu ile orada buluşmayı planlıyoruz fakat ben oldukça sabırsızım. İki haftalık yıllık iznimin birinci haftasının ortasındayım ve herhangi bir terslik çıkmadan yola çıkmak istiyorum. Bandırma’dan tura başlayarak 3. günü Çanakkale’ de Altu ile buluşarak yola devam edeceğiz. Yanıma aldığım malzemeler aşağıdaki gibi:

– çadır,uyku tulumu,mat
– yama,iç lastik, vites teli, fren teli, yedek fren pabucu,pompa
– 10 paket hazır çorba, kamp ocağı, ton baligi, barbunya konserve
– havlu,mayo, uzun kollu esofman ustu, 2 forma, yagmurluk,bere,deodorant,diş fırçası,macunu.
– harita, defter, mp3 calar, fotograf makinesi, cep tel, 8 adet pil, kafa lambası
– kaşık,çatal, büyük cezve, 1 kutu toz isostar,battal boy çöp poşeti
– oksijenli su, gazlı bez, yara bandı, pansuman bandı, sargı bezi

Bisikletimin markası Sedona, 2 ay once aldim, 3 aydir aktif olarak bisiklet kullaniyorum ve simdiye kadar en uzun mesafe olarak Şile’ ye gittim.
22/09/2005 sabahı 06:00 ‘ da bostancı deniz otobusu iskelesindeyim. Benim ulaşmam ile birlikte yağış basliyor. 06:25’te kalkan feribotla yenikapıya geçiyor ve bandırma feribotuna biniyorum. Bir gün oncesinden beri heyecanlıyım, ve geceyi kesintili uykularla geçirdim. Bandırma’ ya gidiş boyunca yağmur devam ediyor. Zaten 3 günlük hava raporuna göre Bandırma-Bursa bolgesi sağanak yağışlıl gorunuyor fakat ben bunu göze aldım.

Bandırma’dan yola çıkış..

Feribot Bandırmaya yanaşıyor ve start çizgisinden başlıyorum pedallamaya. Kara bulutlar beni korkutmak için toplanmaya devam ediyor fakat henuz beni tanımıyorlar. 8. km’ ye henuz geliyorum ki, yağmur taneleri tatlı tatlı yüzümü okşamaya başlıyor. 16. km’ ye geldiğimde tokatlamaya dönüşüyor ve yol kenarındaki terk edilmiş görünen tek katlı inşaata sığınıyorum. Bir sure bekliyorum, yağmurun şiddetinde bir azalma olmuyor.

Burada geçirdiğim her dakika, günlük 100 km hedeflemiş benim gibi biri için moral bozucu, zira daha 16 km olmus ve saat 12 ye yaklasiyor. Yağmurun istikrarli yağışında azalma goruyorum ve kararlılığımı göstermek için harekete geçiyorum. Yaklaşık 15 dakika sonra kararlılığım üzerimde su damlalarına dönüşüyor.

Bisikletin üzerindeki çantaların üzeri çöp poşeti ile kaplanmış durumda ve üzerimde Gürsel abi’den aldığım, daha sonra muhteşem olduğunu anlayacağım yağmurluk var. Tekrar durmaya niyetim yok, beklemekle bu yol bitmez. Geri dönüş yok, bir şekilde devam edeceğim. Yeterinde ıslandıktan sonra yağmurun korkulacak bir şey olmadığını farkediyorum.

Hafif yağışta devam ediyorum ve 45. km de petrol ofisi istasyonunu yanındaki lokantaya yanaşıyorum. Peynirli çubuk kraker ve çay alıp 5-10 dk dinleniyorum. Yanıma gelen ak sakallı bir amca ile biraz sohbet ediyoruz. “Üşüteceksin evladım” diyor. “İç çayını iç, ısın” diyor. 5 km ileride bir dinlenme tesisi tavsiye ediyor.

Yola çıkıp bahsettiği tesisi bulup 10-15 dk dinleniyorum ve yine çay içiyorum. Artık yağmur ahmak ıslatan tarzında yağıyor ve o bölgede bulunan tek ahmak olan beni yavaş yavaş ıslatmaya devam ediyor. Sinekçi’ye geldiğimde yoldan geçmekte olan bir amca’ya Biga’ya ne kadar kaldığını soruyorum. 14 km va rdiyor. Nereden gelip nereye gittiğimi soruyor, söylüyorum. Maaşallah evladım, allah kuvvet versin, iyi yolculuklar diyor” 
Açıkçası bugünkü yolculugun tatilsel açıdan bir keyfi yok. Bu sadece bir mücadele. Gün sonunda hedeflenen yere ulaşma çabası.

Biga’ ya yaklaştığımda leziz bir yokuş var. Toprak yol, ahmak ıslatan yağmurundan dolayı ahmak olmuş. Çamur içinde. Ama artık lükse, şaaşaalı hayata veda etmiş bulunuyorum. Her tarafım çamur içinde, pek önemsediğim yok. Yokuşun yarısında yanımdan geçen kamyonetteki yurttaş el sallıyor, bisikleti işaret ediyor. Atla , götürelim diyor. El sallayıp, gülümsüyorum. “Sağol” diyorum. Ben o yokuşu bisikletimle çıkarken kendimi daha güçlü, daha rahat hissediyorum, yardıma ihtiyacım yok.
Bu arada ayna müthiş bir icat. Yolda benim 3. kolum oldu. Hava yağmurlu ve rüzgarlı oldugundan, yanımdan geçen kamyonların rüzgarıyla bazen bisikletin dengesi bozuluyor, zor toparlıyorum. Pek çok kez arkadan hızla kamyon geldiğini görüp durmak zorunda kalıyorum.

Biga sınırları içine girdiğimde yine yoldan geçmekte olan bir amca’ ya otel-pansiyon soruyorum. “Köşdere otelimiz var, güzeldir, temizdir” diyor. Yerini tarif ediyor, lakin ben karıştırıp tarif ettiği bölgeyi geçiyorum, Biga merkeze giriş yapıyorum. 6-7 kişiye otel soruyorum bir netice alamıyorum. Son sorduğum kişi Köşdere otelini tarif ediyor. 2 km kadar geriye gidip Sanayi sitesinin içinden geçerek Otele ulaşıyorum.

7-8 kilo yükle bu yokuşu çıkmak zor oluyor..
Girişte çalışanların ilginç bakışlarıyla karşılaşıyorum zira rezil bir havada donanımsız bir bisiklet sevdalısı, çamur içinde kapıda bekliyor. Bisikleti nereye alabileceğimizi soruyorum, garaja koyarız güvenlik var diyorlar. Mühim eşyalarımı yanıma alarak odaya çıkıyor, duş alıyor çamurlanmış giysileri temizliyorum. Sonra lokantaya inip et sote-tavuk suyu çorba, yoğurt yiyor, çay içiyorum.

Lokantada biraz muhabbet ettiğimiz genç bir garsondan rica ediyorum, otelin Muhasebesindeki bilg.dan internete girerek hava raporuna bakıyor. Yarın Çanakkale güneşli görünüyor. Birkaç arkadaşı arayıp koordinatlarımı bildiriyorum. Altu ile konuşuyorum, yarın akşam Çanakkale’de olacağımı bildiriyorum.

Yarın akşam Eskişehir’ den otobüse binecek, Çanakkale’de buluşacağız.

1.gün sonu

Toplam km: 80.80
Biniş süresi : 5:57
En yuksek hız : 27.5

Yorum yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.